Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cestovní blog

Pondělí 21.5. 2012

Ještě jednou děkujeme za dary, protože jen díky nim teď balíme poslední ponožky, ešusy, karimatky, karitaťky a jiné životapotřeby a vyrážíme na Korsiku (mimochodem stylově Opelem Corsou - díky, Járo).

 

Stay online...

 

 

12:20

Právě překračuje hranice s Německem jako manželé a těšíme se na společené dobrodružství.

23:37

Spíme v autě na odpočívadle v San Bernardinu, v Alpách. Odsud asi pochází ten slavný pes. Rum nikde, zato mlíka je tu všude okolo dost - mlha bílá, že by se dala nalévat. Dnes jsme ujeli 840 km ve čtyřech státech (Německo, Rakousko, Švýcarsko, Lichtejnštejnsko). Jo a večeřeli jsme na hradě ve Vaduzu. No respektive v podhradí, protože na tom hradě někdo bydlí, královská rodina nebo tak. Dobrou.

 


Zobrazit místo Pondělí 21. 5. 2012 na větší mapě

 

  

Úterý 22.5. 2012

17:30

Jsme v Savoně a viděli jsme místní pevnost. Hledali jsme infocentrum, ale bylo zavřené, takže jsme nevěděli odkud odplouváme, protože ze Savony to nebylo. Nakonec nás místní navedli do sousedního města, a teď čekáme na nalodění. Jo a ráno v Alpách bylo nádherné. Probuzení v oroseném autě. Dneska řídila Veru, ujeto 1200 km. Leč nemytí jsme spokojení a zdraví, těšíme se na noc na trajektu.

 

Zobrazit místo Úterý 22. 5. 2012 na větší mapě

 

 

Středa 23.5. 2012

Táák, noc jsme strávili na chodbě 9. paluby a ráno jsme vyjeli v Bastii. Vítej Korsiko. Ochutnali jsme víno v Patrimoniu, což je místní centrum vinařství, smočili nohy ve studeném moři. Taky jsme navštívili mys v l'Ile Rousse a serpentinami jsme jeli přes různé vesničky až do Calenzany. Spálili jsme si krky a ruce, nemáme kloubouky, ale máme krémy. Zbytky ze svatby, a že jich bylo, jsou už dojedeny. Jo a jinak Peťa má vlka.

Teď právě usínáme pod Olivovníkem a je to pohoda...

 

Zobrazit místo Středa 23. 5. 2012 na větší mapě

 

 

Čtvrtek 24.5. 2012

Máme za sebou 1. den na "Grande Randonnée 20". Tato legendární turistická tůra patří mezi nejhezčí a zárověň nejkrásnější na světě. Zatím souhlasíme. Bylo to dost tvrdé. 8,5 hodin chůze, skoro pořád nahoru. Jsme znaveni a spáleni na uhel. Taky jsme ale hlavně dobře najedeni. Na chatách mají erární plynové vařiče. Bivakujem u boudy Piobbu. Je tu spousta podobných nadšenců, ale Češi žádní. Dáme nohám odpočinout, zítra je budem zase potřebovat. 

 

Zobrazit místo Čtvrtek 24. 5. 2012 na větší mapě

 

 

Pátek 25.5. - neděle 27. 52012

2. den na GR 20 byl opět náročný. Budíček v 6hod, příkré výstupy, lezecké pasáže, odměnou nám ale byly nádherné výhledy. Poprvé jsme viděli Monte Cinto. Pri 600m sestupu na 1,5 km déšť. Voda a kroupy nám nedovolily stanovat, tak jsme přespali v chatě s dalšími 30ti lidmi. 

3. den budík v 5 ráno kvuli předpovědi. Ta slibovala na odpoledne déšť. Byla těžká noc, protože někdo z kolegů chrápal. Šli jsme přes lanový most, pak výstup a lezení přes vodopády k jezírku. Přešli jsme přes první sníh. Zvykáme si na únavu. Další dlouhý sestup, klouby už se třásly strachy. Spali jsme na černo, ale s výhledem na údolí Haut asco.

4. den technicky nejobtížnější, v podstatě via Ferrata bez jištění. Nejprve dlouhé stoupání kamenitými a ledovými poli až k Cirque de la Solitude (což znamená Kruh Samoty :-). Bylo to opravdové horolezení bez lan do hloubky pod námi. Adrenalin stříká všemi póry. Nádherné výhledy. Následně jsme šplhali vzhůru a ve finále zase dolů k chatě. Mraky jsme měli nad hlavami a šli jsme dál ještě za chatu až jsme našli skvělý nocleh u řeky. Konečně ležíme a na stan začíná pršet. 


Zobrazit místo Pátek 25. 5. 2012 na větší mapě

 
Zobrazit místo Sobota 26. 5. 2012 na větší mapě

 

Zobrazit místo Neděle 27. 5. 2012 na větší mapě

 

 

Pondělí 28.5. 2012

Ráno jsme vystoupili do posledního sedla, dali jsme si koupačku v horském potoce, kde jsem aspoň já uhasil vlka. GR 20 jsme ukončili, páč teď chceme moře a navíc mám zvrtlý kotník, takže pajdám a zítra už bych nic neušel. Stopem jsme jeli na vlak a pak vlakem k legionářské základně u Calvi a pak znovu stopem zpátky do Calezany. Corsa je tu a je v pořádku. Spíme na stejném místě jako před pěti dny akorát ten olivovník už odkvétá a květy padají na nás :-)

 

Zobrazit místo Pondělí 28. 5. 2012 na větší mapě

 

 

Úterý 29.5. 2012 

Ráno jsme se vbudili zasypaní květy. Dali jsme si úžasnou snídani z Korsických surovin (šunka, bageta, sýry, pivko, salát). Pak jsme se přesunuli autem do Calvi a ubytovali v mastňáckém kempu. Je tu sprcha, pláž a tak. Moře má 20C ale je studený vzduch. Přesto se svalžujeme, jinak jsme už krásně hnědí. Večer jsme se prošli městem. Na večeři jsme si dali flašku korsického červeného na ochozu městské pevnosti. JInak všem díky za přání k narozeninám. Mějte se hezky.

 

 

Středa 30.5. 2012 

Ráno pochrupování v kempu, pak sprcha. Ke snídani i obědu bagety a sýry, které tu jsou sakra levné. V lékárně kupujeme léky na hmyzí štípance. Od tředí etapy totiž jich má Veru asi 70 a děsně ji svědí. V noci mě budí tím, jak se ze spánku drbe. Já mám štípance asi 3. Z města vyjíždíme po drsné cestě D81b. V Argentelle shlížíme starý důl na stříbro (odtud ten název) a oblázkovou pláž. V řece Fango šnorchlujeme, skáčeme ze skály a vůbec provozujeme takový malý soukromý canyoning. Nakonec tu i spíme.

Moc si to užíváme, za burácení řeky jsme si uvařili hostinec s kuskusem a zajídali to obřím hermelínem a zapíjeli výborným červeným, které u nás chuťově neexistuje. No a do toho furt voní macchie. Nádhera.

 

Zobrazit místo Středa 30. 5. 2012 na větší mapě

 

 

Čtvrtek 31.5. 2012 

Dnes jsme si u řeky déle pospali a pak jsme jeli ostrými skalními zatáčkami do města Porto. Tady jsme si konečně koupili kloubouky proti slunci. Minitrek okolními skalami zvanými Calanche a návštěva vsi Piana. Aoutotrip ke Capo Rosso, na který si zítra dáme tůru. Teď spíme v autě schovaní ve křoví a posloucháme rádio. Ta jsou tu jen Italská :-) 

 

Zobrazit místo Čtvrtek 31. 5. 2012 na větší mapě

 

 

Pátek 1.6. 2012

Ráno trek na janovskou věž (těch je tu hafo) na Capo Rosso, návštěva řecké kolonie Cargese. V hlavním městě Ajaccio (čti azaksjo) jsme si prohlídli město, přístav a pevnost. Je to rodiště Napoleona, tak tady o něj zavadíte na každém kroku. Parking a nocleh západně za městem na mysu u souostroví Sanguinaires (což znamená krvavý vzduch). Viděli jsme sestru Costa Concordie Costa Atlanticu. Jinak štípance mám už i já, čert ví, co to tu žije. Pořád se krmíme formagema. 

Zobrazit místo Pátek 1. 6. 2012 na větší mapě 

 

 

Sobota 2.6. 2012 

Dnes jsme se koupali třikrát. Nejdřív ve slané vodě na pláži u Ajaccia, kde byl písek tak akorát hrubý,že netlačil a ani nešpinil. Pak ve sladké vodě v kempu ve sprše. No a nakonec v sirných lázních Bains de Caldane. Snad nám ta léčivá voda pomůže na štípance. Dneska spíme u starého janovského mostu.

 

Zobrazit místo Sobota 2. 6. 2012 na větší mapě

 

 

Neděle 3.6. 2012

Ranní probuzení u řeky a návštěva nejkorsičtějšího města na Korsice Sarténe. Shlédnutí megalitických staveb Stantari. Šnorchlování u Tizzana, prolézání skalních formací u Roccapinu včetně turistům utajené vyhlídky. Z ní poprvé vidíme Sardinii, kterou jsme navštívili loni. Vyjíždíme na kopec, kde je vidět Bonifacio a jedna taková fajná pláž. Nocujeme na té pláži. Je v zátoce Cala di Paraguano.

 

Zobrazit místo Neděle 3. 6. 2012 na větší mapě

 

 

Pondělí 4.6. 2012  

Brzo ráno nás probudily mouchy, tak jsme šli na prohlídku úžasného Bonifacia (vřele doporučujeme) a opět obdivovali Sardinku. Ráno tu nebyla ani noha a bylo to super. Ke snídani jsme si dali sladké pečivo v místní legendární pekárně Faby. K poledni už bylo hůř, všude spousta lidí. Nechtěl bych tu být v červenci. Podívali jsme se na věhlasnou pláž Rondirana a přes vesnici Sotta jsme to vzali do Porto Vecchia (vřele nedoporučujeme - nic tam není), ale koupili jsme tu další paměťovou kartu na fotky, páč už jsme téměř zaplněni. Vydali jsme se opět do vnitrozemí do vsi Ospedale k pramenu Cheralba, ze kterého pili i cizinečtí legionáři! Zde spíme v nádherném borovém lese, občas na stan spadne šiška a my po všech těch vedrech konečně zase cítíme chlad. Hory jsou hory...

 

Zobrazit místo Pondělí 4. 6. 2012 na větší mapě

 

 

Úterý 5.6. 2012

Jsme v Zonze a píšeme pohledy, snad dorazí dříve než my. Dnes jsme viděli Barrage de Ospedale, což je přehrada, ale nádherná. Objevili jsme místo, o kterým ví jen rybáři a odkuď jsme viděli stromy, které rostou z vody. Kousek už to bylo jen k vodopádu Piscia di Gallo, kde jsme tak trochu ochutnali canyonig. Dále směr Solenzara údajně nejdramatištější silnicí na Korsice D268. 

Ze Zonzy jsme se tedy vydali do Col de Bavella, kde jsme viděli startovat vrtulník. Ten písek jsem si z vlasů vyškrabával ještě tři dny. Pak začali serpentiny dolů. Veru jela jak Colin McRea. Po cestě jsme nakrmili stadečko vepříků. Viděli jsme korsický strom roku (pistáciovník, škoda že v tuto dobu nepldí) a teď kempíme na skvělém místě u Barrage de Sampolo, kde máme vlastní lavičku, na které vaříme :-)

 

Zobrazit místo Úterý 5. 6. 2012 na větší mapě

 

 

Štředa 6.6. 2012

Brzo ráno jsme shlédli ospalou vísku Ghisoni, bývalé centrum kaštanového průmyslu. Zajeli jsme do Vizzavony, kde jsme se na nudu osvěžili v ledovém Cascade des Anglais. Viděli jsme železniční most navržený Gustavem Eiffelem. Shlédli jsme universitní město Corte včetně jediné vnitrozemské pevnosti a rodiště korsického otce národa Pascala Paoliho - Morosaglia. Ochutnali nefiltrovanou věhlasnou minerálku Orezi - chutná jak zrezlá trubka. Spíme u vodopádu v Carcheto, který ale opravdu nebylo lehké najít. P+V. 

 

Zobrazit místo Středa 6. 6. 2012 na větší mapě

 

 

Čtvrtek 7.6. 2012

Od vodopádu jsme si to zamířili k rezervaci Biguglia - obří slaná laguna. Prohlídka bývalého hlavního města Bastia - přístav, pevnost, však to znáte. A na sever po Cap Corse, což je ten vztyčený prst na mapě Korsiky. Viděli jsme několik starých přístavečků, napr. Erbalunga a rozbořený větrný mlýn, kde fakt foukalo. Teď nocujeme v kempu v Macinaggio, umytí a voňaví. Večeřeli jsme na větrem bičované pláži u vsi.


Zobrazit místo Čtvrtek 7. 6. 2012 na větší mapě

 

 

Pátek 8.6. 2012

Z kempu jsme se vidali do nejsevernějších vesnic Barcaggio a Tollare. Dali jsme si kafe v baru na nábřeží v Centruri. Vyšlápli jsme si pro užasný výhled na Tour Seneca, kde šli vidět oba břehy mysu. Viděli jsme překrásnou osadu Nonza a ruiny kostela Counvent kousek od ní, o kterých ví jen vyvolení. Nakonec jsme vyjeli na hůrku Pigno (961 mnm) k vysílači. Je to uprostřed hřebene, po obou stranách je moře, západ jasno, východ zataženo, jsme nad mraky a je to tu dechberoucí. Zítra stáváme ve 4, abychom stihli trajekt. Korsika alias "Ostrov krásy" končí. P+V.

 

Zobrazit místo Pátek 8. 6. 2012 na větší mapě

 

 

Sobota 9.6. 2012

Ráno jsme se úspěšně nalodili, naposledy zamávali a pevninu znovu viděli až u Nice. Odtud to nebylo daleko do Monaca, kde jsme shlédli pár zatáček velké ceny a jeli dál. No a Veru nás bezpečně dovezla hustým dešťem skrz Alpy, tunely, mosty a mlhy až do Švýcarska blízko města Chur. Dobrou noc :-) 

 

Zobrazit místo Sobota 9. 6. 2012 na větší mapě

 

 

Neděle 10.6. 2012

Hlásíme se celému online světu, že jsme ve zdraví dojeli do Mnichovic, v bytě velký binec, na kůži velká špína, na rtech velké úsměvy. Ze Švýcarska jsme to vzali oklikou přes Vejprty za babičkou a po cestě k Praze jsme si dali pravý český smažák s americkýmy brambory - ten byl :-)

Děkujeme Leevancovi, mému svědkovi, za přepisování blogu z našich SMSek. Děkujeme Járovi, kámošovi z práce, za půjčení Corsy, která bude muset projít očistnou kůrou nejen kvůli těm 4100 najetým km. Děkujeme Vám všem, kteří jste nás podpořili.

Je 22:14 - osprchovat, spát a zítra do práce.
PS: Fotky budou, stay online... ;-)
 

 

Vaši Olejníkovi